Izrada sajta: Miloš Spasić.
Hosting: eRadionica.
Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac, ambasador Velike Britanije u Srbiji ekselencija Majkl Devenport i predsednik Sportskog saveza Srbije Aleksandar Šoštar položili su lovorov venac na spomen ploču na hotelu Moskva u Beogradu gde je 23.februara 1910. osnovan Srpski olimpijski klub (komitet) i tako obeležili 102. rođendan OKS.
Zastavu Olimijskog komiteta Srbije na jarbol su podigli reprezentativka u tekvondou Milica Mandić i plivač Ivan Lenđel, koji su se kvalifikovali za Olimpijske igre u Londonu od 27.jula do 14.avgusta.
– „Malo je zemalja u svetu koje mogu da se podiče tako dugom olimpijskom tradicijom. Imamo obavezu da nastavimo da obogaćujemo ovo olimpijsko nasleđe za neke buduće generacije. Olimpijska godina počela je sjajno, slavili smo i radovali se uspesima vaterpolista, rukometaša tenesera, tekvondista, strelaca. Sportisti su najbolji predstavnici Srbije u svetu. Želim da olimpijski duh zaživi u našoj zemlji na pragu olimpijskih igara u da, u Londonu na stogodošnjicu od prvog učešća Srbije na OI u Stokholmu 1912, brojku od 98 olimpijskih medalja uvećamo“
– rekao je u pozdravnoj reči Vlade Divac.
Ekselencija Majkl Devenport je istakao:
– „Srbija će u London otići kao brojna selekcja, sa sportistima cenjenim u svetu, sa ciljem da osvojili i stotu olimpijsku medalju. Direktor hotela Moskva Veljko Kadijević obavestio je da je soba 418 od ove godine „olimpijska soba“ i da će se na taj način čuvati uspomena na istorijski sastanak 23.februara 1910“
– rekao je u pozdravnoj reči Vlade Divac.
Na koktelu je isečena i olimpijska torta a prisustvovale su brojni asovi, legendarni olimpijci, ugledne zvanice iz sportskog, privrednog i političkog života Srbije i predstavnici sponzora. Srpski olimpijski klub (komitet) osnovan je 23.februra 1910. na incijativu tada kapetana Svetomira Đukića i jednog broja javnih, kulturnih, sportskih radnika i oficira. Srpski olimpijski komitet je 1912. na OI U Stokholmu primljen u članstvo MOK a Svetomir Đukić je postao i član MOK i ostao sve do 1948.
Kralj Srbije Aleksandar Obrenović bio je gost grčkog kralja i prisustvovao je prvim Olimpijskim igrama modernog doba 1896. u Atini, a u među sportistima pod mađarskom zastavom je bio Srbin iz Banata Momčilo Tapavica rođen 1872. u Nadalju kraj Novog Sada, koji se takmičio u dizanju tegova i rvanju. U „Velikoj olimpijskog knjizi“ Davida Valešinskog zabeleženo je da je osvojio i medalju i to bronzanu u tenisu i pored njegovog imena piše HUN/JUG.
Na drugim igrama u Parizu 1900. učestvovao je , pod austrijskom zastavom, Srbin iz Like Mihajlo (po nekim izvorima Milan) Neralić i osvojio bronzu u mačevanju u posebnoj kategoriji za profesionalne učitelje mačevanja. Austrougarska monarhija je od 1896. do 1912. na igrama učestvovala sa posebnim ekipama Austrije i Ugarske (Mađarske). Srbija je učestvovala kao samostalna država na OI 1912. u Stokholmu, 2008. u Pekingu i 2010. na zimskim Olimpijskim igrama u Vankuveru.
Sportisti Kraljevine Jugoslavije, FNRJ, SFRJ, SRJ, SCG i Srbije su ukupno osvojili 98 medalja. Prve i to dve zlatne osvojio je u Parizu 1924. Leon Štukelj u gimnastici (višeboj i vratilo), poslednje tri su osvojene u Pekingu 2008. – srebro Milorad Čavić u plivanju i dve bronze teniseri Novak Đoković i vaterpolisti.
© 2006–2024 Poluvreme.rs sva prava zadržana. Uslovi korišćenja portala.