Izrada sajta: Miloš Spasić.
Hosting: eRadionica.
Preko šezdeset stručnjaka, iz zemlje i inostranstva, koji se bave različitim aspektima oblasti bezbednosti u sportu, prisustvovalo je međunarodnoj konferenciji „Menadžment bezbednosti sportskih takmičenja“ na Fakultetu za sport, Univerziteta “Union – Nikola Tesla” iz Beograda. Ispred Fakulteta za sport, prisutne je pozdravila dekan fakulteta, prof. Dr Ivanka Gajić, koja je zahvalila učesnicima što su doprineli tome da ova konferencija bude na visokom nivou i da relevantnim temama daju doprinos u daljem naučnom razvoju oblasti bezbednosti u sportu
Sociolog, Dragan Koković, profesor na Fakultetu za sport, osvrnuo se na društveni kontekst i izazovima sa kojima se Srbija susreće u upravljanju rizicima u sportu.
„Nedostatak sredstava, inercija koja se nalazi u samim sportskim organizacijama, iz čega proizilazi krajnja sporost sa kojom su one prilagođavale svoje unutrašnje strukture novonastalim potrebama, čak i kad nisu bili suviše ometane nedostatkom sredstava, kao i inercija društvenog sistema i njegovih institucija, koje su se pokazale kao nesposobne u suzbijanju rizičnih ponašanja i delovanja, najveći su problemi“
– istakao je Koković.
Derek Kirkwood, zvanični oficir za bezbednost UEFA u Škotskoj, govorio je o pravnoj regulativi i iskustvima UEFA-e u upravljanju bezbednosnim elementima u pripremi i održavanju fudbalskih utakmica visokog rizika.
„Za bolje razumevanje odgovornosti, menadžment sportskih takmičenja ne sme biti prepoznat kao samo jedan sistem pravila od strane nekog drugog. Menadžment sportskih takmičenja, trebalo bi da reflektuje bezbednosnu kulturu na sportskim terenima. Vi ste deo bezbednosne kulture”
– poručio je okupljenima Kirkwood.
Povodom tri velika aktuelna i, u bezbednosnom smislu izazovna, sportska događaja, kojima je Beograd domaćin, Finalnog turnira Regionalne ABA košarkaške lige, fudbalskog derbija Partizan – Crvena zvezda i manifestacije „Beogradski maraton”, na konferenciji su, o svojim dugogodišnjim iskustvima govorili i Josep Sole, komesar za bezbednost Svetske asocijacije maratona i uličnih trka, Roman Lisac, direktor Regionalne Jadranske košarkaške lige i Žarko Zečević, nekadašnji vrhunski sportista i sportski radnik, dugogodišnji Generalni sekretar Fudbalskog kluba “Partizan”. Oni su govorili o svojoj praksi u pripremi masovnih sportskih događaja, kao i o potrebi pooštravanja sankcija izgrednicima na ovakvim događajima. Uvodno izlaganje završeno je osvrtom na medijsku sliku nasilja na sportskim terenima, koju su analizirali Prvoslav S. Plavšić i Slobodan Igrutinović, predstavnici Udruženja sportskih novinara Srbije.
“Stavovi mladih, u istraživanju koje je Udruženje sportskih novinara sprovelo, pokazuju da kod mladih postoji svest o ferpleju na sportskim terenima. Niko se ne rađa ni kao dobar, ni kao loš, tolerancija se uči, kao i sve druge vrline, pa i tolerancija u sportu”
– istakao je Plavšić.
Na trenutnu društvenu klimu u sportu, osvrnuo se i Slobodan Igrutinović.
“Hiperprodukcija medija, u periodu tranzicije, dovela je do velikog broja needukovanih novinara. Zbog loših finansija i nesigurnih radnih mesta, novinari u sportu, izloženi su konstantnom mobingu. Bežeći od državne cenzure, otišlo se u tajkunsku cenzuru, jer su oni postali vlasnici medija, kao i uticajne grupe koje su u sprezi sa huliganima.”
Većina učesnika složila se da je jako važno raditi na poboljašnju bezbednosti sistemski i da akcenat treba da bude, takođe, i na edukaciji svih učesnika u sportu.
© 2006–2024 Poluvreme.rs sva prava zadržana. Uslovi korišćenja portala.