Izrada sajta: Miloš Spasić.
Hosting: eRadionica.
U velikoj sali skupštine grada u Nišu ministraka omladine i sporta, prof. dr Alisa Marić sa najbližim saradnicima, pomoćnikom ministra za sport, mr.Draganom Atanasovim i državnim sekretarom za sport Predragom Peruničićem, održala je prvu od više od 20 planiranih tribina o Nacrtu strategije razvoja sporta za period 2014.-2018, koju, prema članu 142. Zakona o sportu donosi Vlada Srbije, na predlog Ministarstva omladine i sporta.
Ovaj susret, koji su omogućili Sportski savez Srbije i Sportski savez Niša, bio je povoljna prilika za sagledavanje urađenog i, s obzirom da Ministarstvo ima zadatak da izradi Strategiju za naredni petogodišnji period, 2014. – 2018.godina, dobra mogućnost da se u novu strategiju ugrade promene dosadašnjih strateških pravaca i, eventualno, dodaju nove smernice.
Prema Članu 142. Zakona o sportu, sredstva za realizaciju Strategije obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije, kao i u budžetu autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave. Jedinice lokalne samouprave, u roku od šest meseci od usvajanja Strategije, utvrđuju program razvoja sporta na svojoj teritoriji, u skladu sa Strategijom.
Gradonačelnik Niša prof.dr Zoran Perišić je primio i pozdravio visoku delegaciju Ministarstva. Zahvaljujući gradonačelniku na gostoprimstvu, Alisa Marić je istakla da je Niš već decenijama sportski centar koji je dao brojne šampione i da je Ministarstvo omladine i sporta, ispred Vlade Srbije spremno da sasluša probleme niškog sporta i ponudi potencijalna rešenja.
Prof.dr Alisa Marić: 2008. godine prvi put, od kada je uspostavljen sistem sporta u Srbiji, Vlada Republike Srbije je, na predlog našeg ministarstva, usvojila Strategiju razvoja sporta u Republici Srbiji za period od 2009. do 2013.godine. Prvi put u dugoj istoriji institucionalizovanog sporta u Republici Srbiji planovi su sistematizovani u obliku Strategije, kojom je jasno definisana vizija Ministarstva da do 2013.godine. Strategija je definisala prioritete:
• sport dece i omladine;
• razvoj sportske infrastrukture i
• vrhunski sport
Strategija razvoja sporta bi trebalo da pruži odgovor na pitanje na koji način, i u koje segmente sporta je najefikasnije i najprimerenije uložiti novac poreskih obveznika, i kako, na osnovu tog ulaganja, na najbolji način ostvariti javni interes u oblasti sporta. Čini se, na osnovu mog dosadašnjeg sagledavanja problema u sportu, da je najtanja nit finansiranje školskog sporta.
Primat je u rukama klubova, klubovi su opterećeni tržišnom utakmicom i ono što mogu da ponude školskoj populaciji, odakle crpe bazu, je neodovoljno. Strategija mora da prepozna i element finansiranja klubova i mislim da je tu uloga lokalne zajednice nezameljiva, uključujući sportski savez na lokalnom nivou i opštinsku upravu.
Važeći Zakon o sportu i Stretegija razvoja za period do 2013.godine, obavezao je lokalnu zajednicu da preslika sistem finansiranja, i u svoj rad inkorporiše elemente Strategije. Sigurna sam da ste u primeni ovih akata naišli na određene probleme i idealna je prilika da na to ukažete, da bi se kroz javnu raspravu napravio okvir za izmene i dopune Zakona o sportu, i promene Pravilnika.
Pomoćnik ministra za sport, mr Dragan Atanasov je prezentovao Analizu akcionog plana Strategije razvoja sporta za period 2009-2013, istakavši da ova i predstojeće tribine služe za evaluaciju urađenog i da se iz dosadašnjeg iskustva izvuku novi imputi za predstojeću Strategiju. Prof. Nenad Đurđević održao je predavanje Pravni akti-perspektive i izazovi.
Tribini su prisustvovali i predsednik Sportskog saveza Srbije Aleksandar Šoštar i generalni sekretar Sportskog saveza Srbije Dane Korica. Delegacija Ministarstva omladine i sporta, u kojoj je bio i savetnik za školski sport Igor Marinković, obišla je sportski kompleks Čair u Nišu, čiju je izgradnju finansiralo ovo ministarstvo.
© 2006–2024 Poluvreme.rs sva prava zadržana. Uslovi korišćenja portala.